Zdzisław Jary, urodzony 25 marca 1960 roku w Kędzierzynie-Koźlu, to wybitny polski geograf oraz profesor nauk o Ziemi. Swoją karierę akademicką związał z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie ma status profesora nadzwyczajnego.
W latach 2012–2016 Zdzisław Jary pełnił zaszczytną funkcję dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, realizując szereg działań na rzecz rozwoju tej renomowanej instytucji edukacyjnej.
Życiorys
W 1983 roku Zdzisław Jary ukończył swoje studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego dalsza edukacja doprowadziła go do uzyskania doktoratu w 1993 roku na tej samej uczelni. Rozprawa, która przyniosła mu stopień doktora, nosiła tytuł: Chronostratygrafia oraz warunki sedymentacji lessów Polski południowo-zachodniej na przykładzie Płaskowyżu Głubczyckiego i Wzgórz Trzebnickich, a promotorem jego pracy był profesor Leszek Baraniecki. W 2008 roku, na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Zapis zmian klimatu w górnoplejstoceńskich sekwencjach lessowo-glebowych w Polsce i w zachodniej części Ukrainy. Z dniem 19 grudnia 2014 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk o Ziemi.
Całą swoją karierę zawodową związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie doszedł do stanowiska profesora nadzwyczajnego. W 2007 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Geografii Fizycznej. W latach 2012–2016 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.
Zdzisław Jary specjalizuje się w kilku dziedzinach, w tym w geologii, paleogeografii czwartorzędu, geomorfologii, geografii fizycznej oraz paleoklimatologii czwartorzędu. Do tej pory opublikował ponad 180 prac naukowych i promował dwóch doktorów. Jest członkiem Komitetu Badań Czwartorzędu Polskiej Akademii Nauk, gdzie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego oraz kieruje sekcją stratygrafii. Warto również wspomnieć, że należy do Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Polskiego Towarzystwa Geologicznego.
W związku z jego aktywnym udziałem i znacznym wkładem we współczesne badania paleogeograficzne i stratygraficzne lessów w Europie, obecnie pełni funkcję vice-prezydenta INQUA Loess Focus Group (kadencja 2019-2023). W 2010 roku za swoje osiągnięcia został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Przypisy
- Inqua Loess FocusI.L.F., Newsletter [online], 12.2019 r.
- Prof. dr hab. Zdzisław Jary, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.09.2019 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 09.09.2010 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2010 r. nr 87, poz. 1023).
- a b c d e Krzysztof Pikoń, Agnieszka Sokołowska: Złota księga nauk przyrodniczych 2017. Wyd. 2. Gliwice: Wydawnictwo Helion, 2017, s. 170. ISBN 978-83-942601-7-0.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Karol Jonca | Henryk Kasprzak | Krzysztof Obłój | Edward Nycz | Anna Bokszczanin | Gustav Giemsa | Tomasz Kamusella | Arthur Nicolaier | Krzysztof Tarka | Krzysztof MalikOceń: Zdzisław Jary