Krzysztof Obłój


Krzysztof Józef Obłój, rodem z Koźla, gdzie przyszedł na świat 30 października 1954 roku, jest postacią szczególnie znaczącą w polskim świecie nauki, zwłaszcza w dziedzinie zarządzania. Jako teoretyk zarządzania, Obłój przyczynił się do rozwoju wiedzy na temat strategii organizacji, struktur oraz procesów, które zachodzą w ramach różnych instytucji.

Od początku lat 80. XX wieku, pełnił rolę jednego z pionierów nowoczesnych koncepcji zarządzania w Polsce. Jego prace oraz publikacje miały znaczący wpływ na kształtowanie nowoczesnych metod zarządzania w naszym kraju. Wśród jego dokonań znajduje się wiele kluczowych podręczników dotyczących organizacji i teorii zarządzania, które są używane nie tylko w środowisku akademickim, ale i w praktyce biznesowej.

W latach 2012-2015, Obłój pełnił również funkcję doradcy społecznego prezydenta RP, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy publiczne oraz znaczeniu jego wiedzy na szczeblu państwowym.

Życiorys

Krzysztof Obłój jest uznawanym specjalistą w dziedzinie zarządzania. Urodził się jako syn Józefa Obłoja. Swoją edukację rozpoczął w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie, gdzie zdobył maturę w 1972 roku. Następnie, w latach 1976/1977, ukończył studia z zakresu ekonomii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, dzisiaj znanej jako SGH. W trakcie tego okresu, równolegle studiował w Instytucie Organizacji i Kierowania przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Akademii Nauk, gdzie znacząco wpłynęli na niego m.in. Janusz Gościński, uznawany za cybernetyka i teoretyka organizacji, oraz Andrzej Koźmiński.

W 1980 roku obronił doktorat z socjologii organizacji, którego tematem była współpraca między ośrodkami badawczymi a przedsiębiorstwami w przemyśle maszynowym. Promotorem jego doktoratu był Andrzej Koźmiński.

Rok 1986 był momentem, w którym Krzysztof Obłój wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną Zarządzanie: ujęcie praktyczne, która podważała nadmiernie teoretyczne podejście do zarządzania w Polsce. W kolejnym roku, w 1987, napisał pracę habilitacyjną Strategia przetrwania organizacji, wydaną przez PWN, w której zaproponował teorię zasobów strategicznych, pozwalających organizacjom przetrwać w trudnych sytuacjach kryzysowych. Teoria ta stała się kluczowa dla zarządzania strategicznego na globalnym rynku w połówce lat 90.

W 1996 roku uzyskał tytuł profesora i objął stanowisko kierownika Katedry Strategii w Akademii Leona Koźmińskiego. Jest również pracownikiem Zakładu Zarządzania Strategicznego i Międzynarodowego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2010 roku pełnił rolę dyrektora Międzynarodowego Centrum Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, a także prowadził wykłady na wielu uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Europie oraz Chinach.

W latach 1995-1996 był stypendystą Programu Fulbrighta na University of Illinois w Urbana-Champaign (USA). Publikacje Krzysztofa Obłoja obejmują kilkadziesiąt artykułów naukowych, zarówno w polskich, jak i zagranicznych czasopismach, a także wspólne publikacje z jego synem, Tomaszem Obłojem, który jest wykładowcą w HEC we Francji.

Jego obszar zainteresowań obejmuje kwestie strategii organizacji oraz struktury i procesy organizacyjne. Uznawany jest za jednego z pionierów nowoczesnego zarządzania w Polsce od momentu transformacji gospodarczej w latach 80. Opublikował szereg kluczowych podręczników dotyczących teorii zarządzania i organizacji.

Obłój pełnił funkcje kierownicze w wielu radach nadzorczych, m.in. Eurobanku, PZU SA (2000–2001), Agora-Gazeta, Telekomunikacji Polskiej oraz Orlenu. Od 24 marca 2009 roku jest członkiem rady nadzorczej Alior Bank S.A. oraz Impel SA.

W latach 2010-2015 pełnił rolę społecznego doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W 2003 roku opublikował wspólnie z Januszem Palikotem książkę Myśli o nowoczesnym biznesie, bazującą na felietonach, które ukazywały się w „Rzeczpospolitej”. W 2013 roku została opublikowana rosyjska wersja jego pracy Strategia organizacji. W 2018 roku Krzysztof Obłój został odznaczony Nagrodą Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH za najlepszą publikację z dziedziny nauk o przedsiębiorstwie, za książkę Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość.

Publikacje

Krzysztof Obłój to wybitny specjalista w dziedzinie zarządzania, autor wielu publikacji, które wspierają rozwój myśli strategicznej w przedsiębiorstwach. Oto lista jego znaczących książek:

  • Krzysztof Obłój, Praktyka strategii firmy: jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość, Poltex, 2017,
  • Krzysztof Obłój i Wito Nadaszkiewicz, Przedsiębiorstwo: strategia sukcesu, wersja ukraińska, Kamieniarz, Lwów, 2016,
  • Krzysztof Obój, Mariola Ciszewska-Mlinarič, Aleksandra Wąsowska, Strategia korporacji, Wolters Kluwer Polska, Warszawa, 2015,
  • Krzysztof Obłój, A. Wąsowska, Zarządzanie międzynarodowe: teoria i praktyka, PWE, Warszawa, 2014,
  • Krzysztof Obłój, Passion and discipline of strategy, Palgrave, London, 2013,
  • Krzysztof Obłój, Strategija organizacji, Minsk, Grebcow Buk, 2013,
  • Krzysztof Obłój, Pasja i dyscyplina strategii, Poltex, Warszawa, 2010,
  • Krzysztof Obłój, Zarządzanie strategiczne, PWE, Warszawa, 2007 (trzecie wydanie 2014),
  • Krzysztof Obłój, Janusz Palikot, Myśli o nowoczesnym biznesie, Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk, 2003,
  • Krzysztof Obłój, Strategia organizacji, PWN, Warszawa, 2002,
  • Krzysztof Obłój, Strategia sukcesu firmy, PWE, Warszawa, 1998,
  • Krzysztof Obłój, Strategia organizacji: budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej, PWE, Warszawa, 1996,
  • Krzysztof Obłój, Andrzej K. Kozmiński, Donald P. Cushman, Winning: Continuous Improvement Theory in High Performance Organizations, 1995, 204 strony, State University of Albany, ISBN 978-0-7914-2522-0,
  • Krzysztof Obłój, Mikroszkółka zarządzania, PWE, Warszawa, 1994,
  • Krzysztof Obłój, Organizacja i zarządzanie, PWN, Warszawa, 1993,
  • Steven A. Cavaleri i Krzysztof Obłój, Management Systems: A Global Perspective, Belmonth, California, Wadsworth, 1993, ISBN 0-534-92511-1.

Publikacje te stanowią ważny dorobek naukowy i praktyczny w obszarze strategii oraz zarządzania organizacjami.

Przypisy

  1. Krzysztof Obloj | Fulbright Scholar Program [online], fulbrightscholars.org [dostęp 06.04.2023 r.]
  2. Renata Krysiak-Rogowska: Czym różnią się zachodnie modele kariery naukowej od polskich? Rozmowa z Tomaszem Obłójem, absolwentem SGH. [w:] Gazeta SGH [on-line]. sgh.waw.pl, 06.12.2022 r. [dostęp 27.02.2023 r.]
  3. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1972. wne.uw.edu.pl. [dostęp 05.09.2021 r.]
  4. EIBA Fellows. eiba.org. [dostęp 20.10.2020 r.]
  5. Prof. Krzysztof Obłój laureatem nagrody KNOP. ssl-www.sgh.waw.pl. [dostęp 20.10.2020 r.]
  6. Krzysztof Obłój, Myśli o nowowczesnym biznesie, Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk, 2003.
  7. Strategija organizacji, Minsk, Grebcow Buk.
  8. Prezydent odwołał ministrów w KPRP i doradców. prezydent.pl, 05.08.2015 r. [dostęp 08.08.2023 r.]
  9. Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za monografię: Strategia organizacji: budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej w 2000 roku.
  10. Nagroda za Najlepszą książkę z dziedziny zarządzania w 1986 roku za książkę Zarządzanie: ujęcie praktyczne.

Oceń: Krzysztof Obłój

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:24