Krzysztof Malik


Krzysztof Kazimierz Malik, urodzony 6 października 1964 roku w Kędzierzynie-Koźlu, to wybitny przedstawiciel polskiej ekonomii. Jako profesor nauk ekonomicznych koncentruje się na kilku istotnych dziedzinach, w tym ekonomii środowiska, gospodarce regionalnej, mikroekonomii, teorii ekonomii oraz zarządzaniu ekologicznym.

Jego wieloletnia działalność akademicka, związana z uczelniami w Opolu i Bytomiu, podkreśla jego zaangażowanie w rozwój i edukację młodych ekonomistów. Zdobyte doświadczenie i wiedza sprawiają, że jest cenionym nauczycielem oraz ekspertem w swojej dziedzinie.

Życiorys

Krzysztof Malik to wybitna postać w dziedzinie nauk ekonomicznych, która w swojej edukacji i pracy zawodowej zrealizowała wiele istotnych celów. Ukończył szkołę podstawową i średnią w Opolu, a po pozytywnym zdaniu matury w roku 1983, podjął studia ekonomiczne na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, które zakończył w 1988 roku zdobywając dyplom magistra ekonomii ze specjalizacją w ekonomice i organizacji transportu.

Od 1 kwietnia 1988 roku rozpoczął pracę w Studium Nauk Społecznych i Ekonomicznych Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Opolu, która później przekształciła się w Politechnikę Opolską. W latach 1991–1993 spędził czas w USA, uczestnicząc w letnich programach naukowych poświęconych ekonomii, organizowanych przez prestiżowe uczelnie, takie jak De Paul University czy University of Notre Dame.

W 1994 roku, dzięki swojej pracy naukowej, otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych, pisząc pracę pt. „Ekologiczne uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego w warunkach gospodarki rynkowej i samorządności terytorialnej” pod opieką prof. Franciszka Piontka. Rok później zdobył stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nagradzając tym samym swoje osiągnięcia jako młody naukowiec. W 1998 roku rozszerzył swoją wiedzę, kończąc studia podyplomowe z finansów i rachunkowości.

W roku 2005 uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy dotyczącej efektywności zrównoważonego rozwoju lokalnego i regionalnego. Dalsze sukcesy przyniosły mu tytuły profesora nadzwyczajnego oraz, 17 stycznia 2013 roku, tytuł profesora nauk ekonomicznych, nadany przez Prezydenta RP.

Krzysztof Malik aktywnie uczestniczył w tworzeniu programu nauk ekonomicznych na uczelni, pełniąc różne kluczowe funkcje, w tym pełnomocnika do spraw restrukturyzacji finansowej oraz zastępcy dyrektora Instytutu Zarządzania. W 1999 roku, po powstaniu Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji, został prodziekanem odpowiedzialnym za organizację, a następnie objął stanowisko dziekana wydziału.

W wyniku reorganizacji, która miała miejsce 1 października 2010 roku, powstały dwa nowe wydziały: Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wydział Zarządzania, który w 2011 przyjął nową nazwę – Wydział Ekonomii i Zarządzania. Krzysztof Malik kierował tym wydziałem aż do 2012 roku, a następnie został wybrany na prorektora do spraw studenckich i inwestycji, pełniąc tę funkcję do 2019 roku.

W 2013 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych i obecnie kieruje Katedrą Ekonomii i Badań Regionalnych Politechniki Opolskiej. Jest również aktywnym wykładowcą w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Bytomiu, a także członkiem Polskiej Akademii Nauk, w tym Prezydium oraz Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.

Dorobek naukowy

Badania Krzysztofa Malika koncentrują się na kluczowych kwestiach związanych z ekonomią środowiska, gospodarką regionalną, mikroekonomią, teorią ekonomii oraz zarządzaniem ekologicznym. Jego prace obejmują różnorodne aspekty tych dziedzin, przyczyniając się do ich rozwoju oraz zrozumienia. Wśród ważniejszych publikacji wyróżnić można:

  • Analiza sozoekonomiczna przedsiębiorstwa przemysłowego: studium na przykładzie Zakładów Azotowych „Kędzierzyn” S.A. i opolskiego obszaru ekologicznego zagrożenia, Opole 1995,
  • Efektywność zrównoważonego i trwałego rozwoju w wymiarze lokalnym i regionalnym, Opole 2004,
  • Evaluation in regional development policy, Warszawa 2010, współredaktor: Krystian Heffner,
  • Kierunki rozwoju przedsiębiorstw województwa opolskiego: podsumowanie wyników badań, Opole 2010,
  • Budowanie przewag konkurencyjnych w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym, Opole 2011,
  • Ewaluacja polityki rozwoju regionu: metody, konteksty i wymiary rozwoju zrównoważonego, Warszawa 2011.

Wszystkie te prace znacząco przyczyniły się do poprawy zrozumienia wyzwań, przed którymi stoi ochrona środowiska oraz rozwój regionalny, oferując jednocześnie wartościowe narzędzia i analizy dla praktyków w tych dziedzinach.

Przypisy

  1. Lucyna Sterniuk-Gronek, Mamy nowych prorektorów, (w:) "Wiadomości Uczelniane" z 04.11.2019 r. [dostęp 17.01.2021 r.]
  2. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie według stanu na 31.12.2020 r.
  3. Wyniki wyborów na prorektorów PO z 2012 roku. [dostęp 14.04.2012 r.]
  4. Ekologiczne uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego w warunkach gospodarki rynkowej i samorządności terytorialnej (na przykładzie ZA "Kędzierzyn" SA) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.04.2012 r.]
  5. Efektywność zrównoważonego i trwałego rozwoju w wymiarze lokalnym i regionalnym w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.04.2012 r.]
  6. a b c d Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), 30.06.2008 r., s. 39.
  7. M.P. z 2013 r. poz. 186
  8. Prof. Krzysztof Kazimierz Malik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.04.2012 r.]

Oceń: Krzysztof Malik

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:24