Edward Janusz Nycz, urodzony w 1961 roku w Kędzierzynie-Koźlu, to wybitny polski socjolog oraz pedagog, który zdobył uznanie w różnych dziedzinach związanych z edukacją i socjologią. Jego specjalizacja obejmuje szeroki wachlarz tematów, w tym pedagogikę społeczną, socjologię wychowania oraz animację społeczno-kulturalną.
Nauczanie oraz badania prowadzone przez Nycza koncentrują się na pedagogice oświatowej, pedagogice kultury, socjologii edukacji i socjologii młodzieży. Jako nauczyciel akademicki jest mocno związany z uczelniami w Opolu i Raciborzu, gdzie przekazuje swoją wiedzę studentom oraz angażuje się w rozwój akademicki w tych instytucjach.
Życiorys
Edward Nycz urodził się w 1961 roku w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie odbył edukację w szkole podstawowej oraz średniej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku na egzaminie maturalnym podjął studia w 1980 roku na kierunku pedagogika w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu. Zakończył je w 1984 roku, zdobywając tytuł zawodowego magistra.
Natychmiast po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na stanowisku samodzielnego referenta ds. kulturalno-oświatowych w Spółdzielni Inwalidów im. Karola Świerczewskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Dwa lata później awansował na asystenta, a w 1988 roku otrzymał tytuł starszego asystenta na swojej uczelni. W 1990 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych z zakresu socjologii, na podstawie pracy zatytułowanej *Społeczno-wychowawcze aspekty integracji w społeczności lokalnej*, której promotorem był prof. Tadeusz Gospodarek. Wraz z tytułem doktora otrzymał awans na adiunkta.
W 2015 roku Rada Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki, ze specjalnością w pedagogice społecznej. Habilitacja opierała się na dotychczasowym dorobku naukowym oraz pracy nt. *Druga szansa młodzieży. Studium funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy*. W latach 2012–2014 Edward Nycz pełnił funkcję kierownika Zakładu Pedagogiki Kultury, który został przekształcony w 2015 roku w Pracownię Kulturowych Podstaw Edukacji, gdzie został jej przełożonym w Instytucie Nauk Pedagogicznych.
Ponadto, w latach 2012-2016 był wicedyrektorem Instytutu Nauk Pedagogicznych, a od 2016 roku sprawuje funkcję dyrektora tej jednostki. Jego doświadczenie zawodowe nie ogranicza się jedynie do działań w Uniwersytecie Opolskim. W latach 1994–2001 Edward Nycz pracował także w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, a także w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu od 2000 do 2006 roku. Wśród jego osiągnięć znajduje się również praca wykładowcy w Wyższej Szkole Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach (1999–2001), a od 2003 roku jest kierownikiem Zakładu Kulturowych Podstaw Edukacji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.
Edward Nycz angażuje się również w działalność naukowo-dydaktyczną, będąc członkiem krajowych i lokalnych stowarzyszeń naukowych. Od 1992 roku jest członkiem Towarzystwa Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie pełnił różne funkcje zarządzające, w tym wiceprezesa oraz prezesa w wyznaczonych kadencjach. Od 2021 roku pełni rolę przewodniczącego rady Muzeum Ziemi Kozielskiej. Edward Nycz jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Stowarzyszenia Instytut Śląski w Opolu, oraz członkiem Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska przy Oddziale Katowickim Polskiej Akademii Nauk.
Dorobek naukowy
Zainteresowania oraz działalność badawcza Edwarda Nycza koncentrują się na licznych zagadnieniach z obszaru pedagogiki oraz socjologii. Jego prace dotyczą przede wszystkim tematów na pograniczu takich dziedzin jak pedagogika społeczna, pedagogika kultury, animacja społeczno-kulturowa, socjologia edukacji, jak również socjologia miasta oraz młodzieży.
Edward Nycz jest ekspertem w zakresie analizowania zjawisk związanych z młodzieżą. Pasjonują go problematyki lokalnych społeczności oraz badania związane z funkcjonowaniem instytucji społecznych, zwłaszcza w kontekście zmian społecznych i kulturowych. W swoich badaniach porusza takie tematy jak kapitał społeczny i kulturowy, samorządność oraz edukacja obywatelska. Dodatkowo, bada kwestie dotyczące społeczeństwa obywatelskiego oraz animacji społecznej i kulturalnej w lokalnych wspólnotach.
W dziedzinie metodologii Edward Nycz ma doświadczenie w prowadzeniu socjokulturowych badań terenowych oraz w analizie danych przy użyciu narzędzi statystycznych, takich jak SPSS i Statistica. Od ponad dwóch dekad aktywnie angażuje się w działalność animacyjną w swoim lokalnym oraz regionalnym środowisku, co skutkuje mobilizowaniem lokalnych instytucji i wspólnot do działania. Również wspiera lokalne samorządy w procesie decyzyjnym poprzez prowadzenie badań oraz organizację wymiany myśli.
W dorobku naukowym Edwarda Nycza można znaleźć 3 publikacje autorskie, 2 publikacje współautorskie, 2 skrypty dydaktyczne, 37 prac redakcyjnych oraz mnóstwo artykułów, recenzji, ekspertyz i raportów naukowych – ponad 160 w sumie. Jego aktywność na polu naukowym obejmuje również udział w ponad 80 konferencjach i seminariach regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych, na których wygłosił więcej niż 70 wykładów popularnonaukowych, przedstawiając swoje wnioski i analizy w różnych środowiskach.
Przypisy
- Inauguracja Rady Muzeum: Muzeum Ziemi Kozielskiej [online], muzeumkozle.pl [dostęp 03.12.2021 r.]
- Dr hab. Edward Janusz Nycz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.09.2016 r.]
- Społeczno-wychowawcze aspekty integracji w społeczności lokalnej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 15.09.2016 r.]
- Druga szansa młodzieży. Studium funkcjonowania Ochotniczych Hufców Pracy w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 15.09.2016 r.]
- Historia Pracowni Kulturowych Podstaw Edukacji UO [online] [dostęp 15.09.2016 r.]
- Władze INP UO w kadencji 2016-2020 [online] [dostęp 15.09.2016 r.]
- Władze Towarzystwa Ziemi Kozielskiej [online] [dostęp 15.09.2016 r.]
- Curriculum Vitae Edwarda Janusza Nycza
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Anna Bokszczanin | Gustav Giemsa | Tomasz Kamusella | Arthur Nicolaier | Krzysztof Tarka | Krzysztof Malik | Zdzisław Jary | Karol Jonca | Henryk Kasprzak | Krzysztof ObłójOceń: Edward Nycz