Heinrich Tischler, urodzony 25 maja 1892 roku w Koźlu, to postać, która wpisała się w historię sztuki i architektury. Poświęcił się nie tylko malarstwu, ale również projektowaniu wnętrz oraz grafice.
Jego twórczość zyskała uznanie, a dotychczasowe osiągnięcia sztuki niemieckiej, na które miał wpływ, odgrywały kluczową rolę w rozwijaniu kreatywności w XX wieku. Heinrich Tischler zmarł 16 grudnia 1938 roku we Wrocławiu, lecz jego dziedzictwo artystyczne wciąż inspiruje nowe pokolenia twórców.
Życiorys
Heinrich Tischler był postacią, której życie i twórczość odzwierciedlają burzliwe czasy XX wieku. W 1897 roku przeniósł się do Wrocławia, gdzie po ukończeniu gimnazjum zrealizował rzemieślniczy kurs budownictwa. W 1912 roku rozpoczął studia architektury i malarstwa w Miejskiej Szkole Sztuki i Rzemiosła. Niestety, jego edukację przerwał wybuch I wojny światowej, do której został wcielony w 1914 roku. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego w 1918 roku powrócił na uczelnię, gdzie spotkał wybitnych nauczycieli, takich jak Hans Poelzig oraz Fryderyk Pautsch.
Wśród jego mentorów znajdował się również Otto Mueller, z którym Tischler zbudował bliską przyjaźń. W 1925 roku razem z Isidorem Ascheimem założył szkołę malarstwa i grafiki, a równocześnie prowadził własną pracownię artystyczną. Od 1927 roku jego umiejętności były wykorzystywane w roli dekoratora wnętrz domu handlowego Rudolfa Petersdorffa oraz jako projektanta domu handlowego Gurassa w Opolu.
Przemiany polityczne, które w następnych latach miały miejsce w Niemczech, dotknęły również Tischlera. Po dojściu do władzy nazistów, wszyscy artyści żydowskiego pochodzenia, w tym on sam, zostali pozbawieni możliwości wykonywania zawodu. W wyniku inwigilacji 11 listopada 1938 roku został aresztowany i uwięziony w KL Buchenwald, gdzie wielokrotnie padał ofiarą brutalnych przesłuchań. Po wyzwoleniu z obozu, ze względu na odniesione rany i ogólne osłabienie organizmu, powrócił do Wrocławia, lecz wkrótce zmarł.
W jego dorobku artystycznym znajduje się wiele portretów, pejzaży oraz scen figuralnych, które na początku nosiły cechy ekstatyczne i ekspresjonistyczne. Z biegiem lat jego styl ewoluował w kierunku realizmu, zaś swoją twórczość wzbogacał stonowanymi, ciemnymi barwami, które nadawały jego dziełom tajemniczości. Po jego śmierci wdowa uratowała część zbiorów, zabierając je do Wielkiej Brytanii. Część prac trafiła do kolekcji Hansa Petera Reisse, a obecnie znajdują się w Muzeum Śląskim w Görlitz oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu.
W 2016 roku odbyła się wystawa poświęcona twórczości Tischlera oraz jego współpracowników w Muzeum Miejskim Wrocławia. Jego rodzina również miała wpływ na różne dziedziny życia; wśród kuzynów znajdował się lekarz Siegmund Hadda oraz architekt Moritz Hadda.
Przypisy
- a b c Strona wystawy twórczości Tischlera w Muzeum Miejskim Wrocławia. [dostęp 19.03.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jan Rybowicz | Andrzej Awsiej | Paweł Maślona | Teresa Haremza | Toony | Tadeusz Bratus | Dariusz Czarny | Janusz Muszyński (dyrygent) | Marek Raduli | Janusz Rudnicki | Ewa Telega | Magdalena Turczeniewicz | Jan Sylwester DrostOceń: Heinrich Tischler