Jan Sylwester Drost


Jan Sylwester Drost, urodzony 29 grudnia 1934 roku w Kłodnicy, był wyjątkowym polskim artystą plastykem, którego twórczość miała znaczący wpływ na rozwój sztuki użytkowej w Polsce. Jego kariera zawodowa obejmowała także projektowanie wzornictwa przemysłowego, co pokazuje jego wszechstronność oraz umiejętność łączenia estetyki z funkcjonalnością.

Drost zmarł 21 kwietnia 2024 roku, leaving behind a rich legacy in the field of glass technology.

Życiorys

Jan Sylwester Drost rozpoczął swoją edukację w 1952 roku na Wydziale Szkła Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie uczył się pod okiem Stanisława Dawskiego, kończąc studia w 1958 roku. Po ukończeniu nauki rozpoczął pracę jako projektant w Zakładach Mechaniczno-Optycznych „Opta” w Katowicach od 1959 roku.

W 1960 roku Drost podjął pracę w Ośrodku Wzornictwa Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Ząbkowicach Będzińskich, gdzie przez czterdzieści lat pełnił rolę projektanta oraz organizatora i kierownika ds. wzornictwa. W 1972 roku miał możliwość wyjazdu do Szwecji w celu odbycia praktyk studyjnych, co umożliwiło mu zapoznanie się z produkcją szkła w renomowanych hutach, takich jak Orrefors, Johansfors, Lindshammar, Sandvisk, Hofmantorp oraz w Reijmyre glasbruk.

W tym samym roku Drost odbył praktyki w zakładach ceramicznych Rörstrand i Gustavsberg. Oprócz tego zdobył stypendium rządu szwedzkiego, co pozwoliło mu na dalszy rozwój na Wydziale Projektowania Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Konstfackskolan oraz w Centrach Wzornictwa Przemysłowego w Sztokholmie i Mediolanie. Jego edukacja obejmowała także naukę w Instytucie Szkła w Växjö. Po powrocie do Polski uzyskał dwuletnie stypendium twórcze przyznawane przez Radę Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej.

Dzięki swojemu technologicznemu zrozumieniu przetwarzania szkła i wrażliwości artystycznej, Drost w latach siedemdziesiątych uzyskał patent na innowacyjne urządzenie do formowania szkła przez wytłaczanie. To rozwiązanie umożliwiło tworzenie naczyń o elastycznie formowanych górnych brzegach. Nieustannie poszukiwał nowych, technologicznych innowacji w produkcji wyrobów szklanych, a jego eksperymenty dotyczyły również maszynowej obróbki form żeliwnych oraz wyrobów szklanych wykazujących różnorodne faktury, przypominające korę, słoje drzewne, muszle i inne naturalne struktury.

Jednym z jego wczesnych projektów był zestaw do napojów z 1967 roku składający się z dzbanka i szklanek, charakteryzujący się cylindryczną formą, którą przełamują reliefowe żłobkowania w układzie prostopadłym.

Jan Sylwester Drost zajmował się zarówno produkcją szkła seryjnego, jak i unikatowego. Przez jego działalność nastąpiło upowszechnienie szkła prasowanego, które wcześniej często uważano za produkt niskiej jakości i niespecjalnie wymagający kunsztu artystycznego w procesie projektowania.

Przypisy

  1. Nie żyje słynny projektant szkła. Jego wazony dziś to cenne unikaty [online], www.urzadzamy.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  2. Zmarł wybitny projektant szkła Jan Sylwester Drost. Od lat mieszkał na Opolszczyźnie. nto.pl. [dostęp 22.04.2024 r.]
  3. Kalinak. Bańka KalinaK., Renesans szkła prasowanego na tle historii Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, „Szkło i Ceramika”, 2015 r.
  4. PawełP. Banaś PawełP., Eryka i Jan Drostowie twórcy polskiej prasówki, 2006 r.
  5. PawełP. Banaś PawełP., Współczesne polskie szkło i ceramika, Arkady, 1990 r.
  6. MKiDN – Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis [online] [dostęp 17.01.2022 r.]

Oceń: Jan Sylwester Drost

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:10