Siegmund Hadda


Siegmund Hadda, urodzony 23 lipca 1882 roku w Koźlu, to postać niezwykle ważna w niemieckiej chirurgii. Jego życie i kariera są dowodem na to, jak pasja i zaangażowanie mogą kształtować losy innych ludzi w medycynie. Hadda uczęszczał do szkoły w Katowicach, a od 1901 roku rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wrocławskim.

W czasie studiów zdobywał cenne doświadczenie jako uczeń takich uznanych chirurgów jak Emil Ponfick oraz Jan Mikulicz-Radecki. Po ukończeniu edukacji, od 1906 roku pracował jako asystent w Szpitalu Żydowskim we Wrocławiu. W 1911 roku podjął krótki wyjazd do Stanów Zjednoczonych, aby poznać nowoczesne metody chirurgiczne stosowane w tym kraju.

W 1939 roku Hadda objął stanowisko dyrektora wrocławskiego szpitala żydowskiego. Niestety, jego kariera medyczna została przerwana przez wydarzenia II wojny światowej, gdy w czerwcu 1943 roku szpital został zlikwidowany, a Hadda trafił do obozu Theresienstadt. Po wojnie, mając na koncie trudne doświadczenia, zdecydował się na emigrację do Nowego Jorku.

W 1947 roku, po osiedleniu się w Stanach Zjednoczonych, otworzył praktykę lekarską w Queens, gdzie pracował do 1962 roku, kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Warto wspomnieć, że jego bratem był znany architekt Moritz Hadda, co wskazuje na rodzinne tradycje zaangażowania w dziedzinie sztuki i nauki.

Przypisy

  1. BeataB. Maciejewska BeataB., Był drugim co do wielkości szpitalem żydowskim w Niemczech, a jego dyrektor wymyślił paraolimpiadę. Leczono tu nie tylko Żydów [online], wroclaw.wyborcza.pl, 28.06.2019 r. [dostęp 04.07.2019 r.]

Oceń: Siegmund Hadda

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:19