Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu


Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu, to ważna jednostka rzymskokatolicka, która wpisuje się w struktury dekanatu Kędzierzyn. Należy ona do diecezji opolskiej, która z kolei stanowi część metropolii katowickiej.

Historia tej parafii sięga około roku 1246, co czyni ją jednym z najstarszych miejsc kultu w regionie. Kościół parafialny, który pełni centralną rolę w życiu lokalnej wspólnoty, został wzniesiony w okresie od 1864 do 1869 roku.

Usytuowany jest on przy ulicy Stanisława Staszica 1, w dzielnicy Sławięcice, która jest integralną częścią Kędzierzyna-Koźla. Ta lokalizacja przyczynia się do dużego znaczenia parafii w kontekście życia religijnego i społecznego mieszkańców tej okolicy.

Duszpasterze

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu pracują osoby odpowiedzialne za duchowe prowadzenie wspólnoty. Ksiądz Marian Bednarek pełni rolę proboszcza, a jego współpracownikiem jest ksiądz Arnold Klita, który jest wikariuszem.

Lista proboszczów

Niepełna lista proboszczów parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu
OkresProboszcz
??
?ks. Michael Jasik
?ks. Adamus Bimer
?ks. Andreas Skrzentwa
?ks. Josephus Langer
?ks. Antonius Badiera
? –1795ks. Silvester Badiera
1795–1823ks. Dominicus Heiny
1823– ?ks. Johannes Nogossek
? –1849ks. Anton Peterknecht
1849– ?ks. Amand Dronia
1938–1950ks. Augustyn Operskalski
1950–1974ks. Maksymilian Cichoń
1974–2009ks. Jan Piechoczek
2009–ks. Marian Bednarek

Historia parafii

Jak wskazują historycy, osada Sławięcice została najprawdopodobniej założona przez księcia Kazimierza bytomskiego w XIII wieku, a data ta może przypadać na okres przed 1222, kiedy to osada otrzymała prawa niemieckie. Sławięcice oraz pobliskie Zalesie po raz pierwszy zostały wymienione w testamencie księcia Mieszka II Otyłego, spisanym w Koźlu 29 października 1245 roku. W tym dokumencie książę przekazuje te miejscowości biskupiemu kościołowi św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Historycy przypuszczają, że w tym czasie mogła powstać pierwsza świątynia dla lokalnej społeczności Sławięcic. Historyk Johann Heyne z Wrocławia w swoich badaniach stawiał tezę, że konstruowany tam kościół możliwie istniał już w XII wieku lub na początku XIII wieku, i był jednym z najstarszych obiektów sakralnych na Śląsku. Odnosząc się do tego, wspominał o liście z 29 marca 1287, który jest przechowywany w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, a który dotyczy uczynków księcia Kazimierza bytomskiego i proboszcza Sławięcic, Johanna. Można jednak stwierdzić, że prawdopodobnie pierwsza świątynia została wzniesiona znacznie wcześniej.

W trakcie rozbiórki starego kościoła, poświęconego św. Katarzynie Aleksandryjskiej i św. Małgorzacie, w 1864 roku natrafiono na fundamenty sugerujące, że mógł tu istnieć znacznie starszy obiekt niż wcześniej przypuszczano. W świetle tych odkryć historycy zaczęli postulować, że czas powstania pierwszego kościoła w Sławięcicach mógłby sięgać IX wieku, kiedy osada znajdowała się w obrębie państwa wielkomorawskiego, a działalność misyjna Cyryla i Metodego miała swoje początki już w IX wieku.

Parafia została wpisana do świętopietrza w 1447 roku i wówczas przynależała do archiprezbiteratu ujazdowskiego. W czasie wojen szwedzkich kościół przeszedł w ręce protestantów, a później, na skutek osądzenia przez Królewskiego Radcę Budowlanego z Opola, Gerascha, który zdiagnozował zły stan techniczny budynku, stary obiekt został rozebrany. W latach 1864-1869 wzniesiono nową świątynię w stylu neogotyckim przy udziale księcia Hohenlohe von Oehringen. Uroczysta konsekracja nowego kościoła miała miejsce 6 czerwca 1869 roku i została dokonana przez abp Heinricha Förstera z Wrocławia.

W obrębie parafii znajdują się również inne obiekty sakralne, takie jak filialny kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata w Miejscu Kłodnickim przy ulicy Słowiczej 6, kaplica w Miejscu Kłodnickim znajdująca się przy ulicy Szpaków oraz kaplica w ogrodzeniu kościoła w Sławięcicach, poświęcona św. Teresie z Lisieux. Ponadto duszpasterze parafialni pełnią posługę w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Domu Pomocy Społecznej, mieszczącym się przy ulicy Zielnej 1 w Sławięcicach. W chwili obecnej parafia skupia wokół siebie około 2500 wiernych.

Grupy parafialne

W naszej parafii działa wiele aktywnych grup, które angażują się w różnorodne działania. Oto lista parafialnych wspólnot oraz ich nazwy:

  • Apostolat Margaretka,
  • Bractwo św. Józefa,
  • Chór parafialny,
  • Dzieci Maryi,
  • Grupa „Wokół katechizmu”,
  • Orkiestra parafialna,
  • Służba Liturgiczna,
  • Wspólnota nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej,
  • Wspólnota Żywego Różańca,
  • Zespół Charytatywny Caritas,
  • Zespół muzyczny.

Zasięg parafii

Obszar parafii obejmował różne miejscowości, w tym Blachownię, Cisową oraz Starą Kuźnię. W wyniku utworzenia samodzielnych parafii w tych miejscowościach, a także w związku z dokonanymi zmianami terytorialnymi w ramach dekanatów, powyższe miejscowości zostały wyłączone z terytorium parafii w Sławięcicach.

W skład obszaru parafialnego Kędzierzyna-Koźla wchodziły:

  • dzielnica Miejsce Kłodnickie, z ulicami: Czajki, Czyżyków, Jaskółek, Krucza, Kukułcza, Skowronków, Słowicza, Szpaków,
  • dzielnica Sławięcice, obejmująca ulice: Asnyka, Bajkowa, Batorego, Daszyńskiego, Dembowskiego, Ks. Droni, Eichendorffa, Gałczyńskiego, Gojawiczyńskiej, Kameralna, Kasprowicza, Kocha, Kołłątaja, Książąt Opolskich, Mała, 8 Marca, Niezdrowicka, Orkana, Pieli, Przerwy-Tetmajera, Puszkina, Sadowa, Serdeczna, Sławięcicka, Spacerowa, Staszica, Szczęśliwa, Świerkowa, Ks. Ściegiennego, Ks. Twardowskiego, Ujejskiego, Wróblewskiego, Wydmowa, Zielna, Żmichowskiej.

Oceń: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:19