Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu to ważny punkt na mapie duchowej tego miasta. Jest to parafia rzymskokatolicka, która podlega dekanatowi Koźle w diecezji opolskiej znajdującej się w metropolii katowickiej. Była erygowana w roku 1980, co podkreśla jej historyczne znaczenie dla lokalnej wspólnoty.
Kościół parafialny, będący centralnym miejscem kultu, zbudowano w latach 1957–1960, a jego architektura jest świadectwem minionej epoki. Obiekt ten znajduje się przy ulicy Baczyńskiego 1, w dzielnicy Rogi, która jest integralną częścią Kędzierzyna-Koźla.
W ciągu lat, parafia zyskała wielu wiernych, którzy uczestniczą w liturgiach oraz różnorodnych wydarzeniach religijnych, będąc jednocześnie miejscem, gdzie społeczność lokalna może łączyć się w modlitwie i wspólnej działalności.
Proboszczowie
W tej sekcji zaprezentowany zostanie spis proboszczów, którzy pełnili swoje posługi w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu.
Spis proboszczów w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu | |
Okres | Proboszcz |
1980–2015 | ks. Marian Jerzy Pleśniak |
2015–obecnie | ks. Jerzy Tomeczek |
Historia parafii
Początki parafii związane są z mieszkańcami dzielnicy Koźle-Rogi, którzy przed ustanowieniem obecnej jednostki administracyjnej należeli do sąsiedniej parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu. Ta druga została powołana znacznie wcześniej. Na przełomie XIX wieku, na terytorium nowo powstającej parafii, zbudowano niewielką kaplicę cmentarną, przy której w 1890 roku postawiono kamienny krzyż z napisem: „Dar sołectwa Rogi, przedmieścia Rogów i Rybarzy 1890”. Wówczas duchową opiekę nad mieszkańcami sprawowali duszpasterze z koźleńskiej parafii. Już w połowie lat 30. XX wieku, pod kierownictwem księdza dziekana Johannesa Breitkopfa, rozpoczęto starania o budowę kościoła na terenie Rogów. Wyznaczono teren pod nową świątynię, jednak z powodu zajęcia go przez wojskową kolumnę saperską budowa nie mogła się rozpocząć. Po II wojnie światowej, władze państwowe na początku utrudniały realizację projektów budowlanych, co z kolei wpływało na brak możliwości ustanowienia samodzielnej parafii. Z biegiem czasu oraz wraz z napływem ludności, która była związana z dynamicznym rozwojem przemysłu, szczególnie stoczniowego, zaistniała pilna potrzeba wzniecenia nowego kościoła oraz utworzenia niezależnej parafii. Kolejne działania na rzecz budowy świątyni podejmowano pod koniec lat 50. XX wieku, zwłaszcza gdy proboszczem w macierzystej parafii Koźle był ks. Dominik Pyka. Dzięki jego zaangażowaniu, po uzyskaniu w 1957 roku pozwolenia oraz zebraniu potrzebnych funduszy, w latach 1958-1960 zbudowano dwukondygnacyjny kościół-rotundę pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Poświęcenia dokonał 29 czerwca 1960 roku biskup Henryk Grzondziel. Dolna część nowotworzonego kościoła obejmowała mieszkanie dla proboszcza, a z czasem na terenie parafii zbudowano osobną plebanię. Pomimo licznych trudności, aspiracje do utworzenia samodzielnej parafii zostały w końcu zrealizowane. Ostatecznie, w 1977 roku, biskup opolski Alfons Nossol podjął decyzję o erygowaniu nowej parafii. Tak więc 13 czerwca 1980 roku powstała parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Koźle-Rogach, wyodrębniona z parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Jej pierwszym proboszczem został ks. Marian Jerzy Pleśniak. Obecnie parafia liczy około 1000 wiernych.
Grupy parafialne
W parafii istnieje wiele aktywnych grup, które wspierają wspólnotę, angażując się w liczne działania. Oto niektóre z nich:
- Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa,
- Młodzieżowy zespół muzyczny,
- Ruch Odnowy w Duchu Świętym,
- Służba Liturgiczna,
- Wspólnota nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej,
- Wspólnota Żywego Różańca,
- Zespół Charytatywny Caritas.
Gazetka parafialna
W 2022 roku szereg działalności parafialnych rozwijało się z myślą o potrzebach wspólnoty. Gazetka parafialna, znana jako „Gazetka parafialna Parafia NMP Królowej Świata Kędzierzyn-Koźle (Rogi) ul. Baczyńskiego 1”, jest niezwykle ważnym elementem komunikacji w obrębie naszej wspólnoty. Jej publikacja trwa od 2016 roku jako czterostronicowy tygodnik w formacie A5.
W niniejszej gazetce, obok krótkich rozważań duszpasterskich dotyczących niedzielnej Ewangelii, można znaleźć cenne informacje na temat tygodniowego harmonogramu nabożeństw oraz mszy świętych. Dodatkowo, zamieszczane są także polecane intencje, co sprawia, że każdy może z łatwością znaleźć potrzebne informacje dla siebie i swoich bliskich.
Gazetka to nie tylko informator, ale również źródło duchowej inspiracji i wsparcia dla członków parafii.
Zasięg parafii
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu obejmuje swoim zasięgiem istotne tereny miasta. W skład parafii wchodzi dzielnica Kędzierzyn-Koźle, a w niej wiele ulic, które zapewniają dostęp do różnych lokalizacji.
W szczególności wyróżniają się następujące ulice w dzielnicy Rogi: Baczyńskiego, Błękitna, Bukowa, Dutki, Główna, Kamienna, Kosynierów, Lasoki, Łąkowa, Polskich Noblistów, Ptasia, Rajska, Rybarze, Stawowa, Stoczniowców, Sucharskiego, Wodna, oraz Zacisze.
Te ulice są kluczowe dla mieszkańców, tworząc kompleksowy zasięg działania parafii oraz umożliwiając dostęp do różnorodnych aktywności i wydarzeń religijnych.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu | Kościół św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia Matki Bożej Bolesnej w Kędzierzynie-Koźlu | Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia św. Franciszka z Asyżu i św. Jacka w Kędzierzynie-Koźlu | Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu | Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie Koźlu | Kościół Matki Bożej Bolesnej w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia św. Piusa X Papieża i św. Marii Goretti w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu | Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-KoźluOceń: Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu