Elektrownia Blachownia


Elektrownia Blachownia to elektrownia cieplna kondensacyjna blokowa, która charakteryzuje się zamkniętym układem wody chłodzącej. Jest ona częścią większego przedsiębiorstwa, jakim jest Tauron Polska Energia. Usytuowanie tej elektrowni mieści się przy ulicy Energetyków 11 w Kędzierzynie-Koźlu, w malowniczym województwie opolskim.

Funkcjonowanie Elektrowni Blachownia ma kluczowe znaczenie dla lokalnej gospodarki, zapewniając nie tylko źródło energii, ale także miejsca pracy dla mieszkańców regionu.

Historia

Powstanie elektrowni w Blachowni miało miejsce w czasach II wojny światowej, kiedy to niemieccy inżynierowie zbudowali ją, aby sprostać potrzebom kombinatu chemicznego IG Farbenindustrie, zlokalizowanego w tym miejscu w 1942 roku. Niestety, w 1944 roku obiekt został zniszczony podczas bombardowań przeprowadzonych przez siły alianckie, których celem były znajdujące się w pobliżu zakłady chemiczne. Po wojnie, w 1945 roku, rosyjskie wojska zdemontowały pozostałe urządzenia elektrowni, a jej przyszłość stanęła pod znakiem zapytania.

W latach 50-tych XX wieku powstał sześcioletni plan rozwoju, obejmujący lata 1950-1955, który przewidywał budowę wytwórni benzolu oraz smoły koksowniczej. zdecydowano również o utworzeniu elektrociepłowni, która miała obsługiwać zakłady chemiczne w Blachowni. W 1953 roku podjęto kluczowe decyzje związane z budową obiektu.

W historycznym dniu 30 października 1957 roku, z udziałem najwyższych władz państwowych, nastąpiło uroczyste uruchomienie pierwszego bloku energetycznego. Został on zsynchronizowany z krajowym systemem elektroenergetycznym z wykorzystaniem rozdzielni 110 kV. Wkrótce po tym, w latach 1958 i 1959 uruchomiono dwa kolejne bloki, a także czwarty, co znacznie zwiększyło zdolności produkcyjne elektrowni. Wówczas obiekt dysponował ośmioma kotłami, których wydajność wynosiła 1230 ton pary na godzinę oraz czterema turbozespołami o mocy 55 MW.

W latach 1959-1960 zrealizowano kolejny etap rozbudowy elektrowni, którego rezultatem było uruchomienie dwóch nowych bloków energetycznych. Te stosowały kotły o większej wydajności – 470 ton pary na godzinę oraz turbozespoły o mocy 70 MW, co doprowadziło do wzrostu mocy elektrowni do 360 MW.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ciepło w pobliskich zakładach chemicznych, w latach 1967-1968 przeprowadzono dalszą rozbudowę, która obejmowała uruchomienie dwóch nowych kotłów, których wydajność wynosiła 215 ton pary na godzinę, oraz turbozespołów o mocy 28,5 MW.

Do roku 1981 łączna moc elektrowni osiągnęła 421 MW mocy elektrycznej oraz 294 MW mocy termicznej. Przez kolejne lata z eksploatacji wycofano niektóre zużyte bloki, co naturalnie wpłynęło na obniżenie produkcji elektryczności do 244 MW.

Dane techniczne

Obecnie elektrownia Blachownia charakteryzuje się mocą zainstalowaną wynoszącą 158 MW, podczas gdy jej moc cieplna osiąga 174 MW.

Produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej odbywa się dzięki trzem turbozespołom, które stanowią kluczowy element wytwórczy zakładu. Co istotne, moc elektryczna jest przekazywana do krajowego systemu energetycznego przy wykorzystaniu rozdzielni o napięciu 110 kV.

Główne zapotrzebowanie na energię cieplną pochodzi od firm przemysłowych, głównie z branży chemicznej, zlokalizowanych w pobliżu elektrowni.


Oceń: Elektrownia Blachownia

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:22