Chemik Kędzierzyn-Koźle


Chemik Kędzierzyn-Koźle to klub piłkarski, który ma swoją siedzibę w Kędzierzynie Koźlu. Jego historia sięga wielu lat wstecz, a jedną z istotnych dat w dziejach tej drużyny jest sezon 1977/1978, kiedy to występował on w II lidze.

Warto zwrócić uwagę, że klub ten w przeszłości był wielosekcyjną instytucją sportową, oferującą różnorodne dyscypliny sportowe. Oprócz piłki nożnej, w Chemiku Kędzierzyn-Koźle uprawiano hokej na lodzie, siatkówkę, lekkoatletykę, boks oraz zapasy, co stanowiło jego znaczący atut i przyczyniło się do popularyzacji sportu w regionie.

Informacje ogólne

Klub sportowy w Kędzierzynie-Koźlu, znany jako Towarzystwo Sportowe „Chemik”, ma długą i interesującą historię.

  • Pełna nazwa to Towarzystwo Sportowe „Chemik” Kędzierzyn-Koźle,
  • został założony w 1947 roku,
  • zawiesił swoją działalność w 1999 roku,
  • jednak powrócił do życia 26 lipca 2006 roku, dzięki zaangażowaniu kibiców,
  • barwy klubu to niebiesko-biało-czerwone,
  • adres siedziby to ul. Grunwaldzka 71, 47-220 Kędzierzyn-Koźle,
  • oficjalna strona klubu to www.chemikk-k.pl,
  • a archiwum jest dostępne pod adresem www.chemik.futbolowo.pl.

Jeśli chodzi o stadion, to znajduje się on w tej samej lokalizacji:

  • adres stadionu to Stadion Miejski „Kuźniczka”, ul. Grunwaldzka 71, 47-220 Kędzierzyn-Koźle,
  • pojemność obiektu wynosi 3000 miejsc, z czego 1700 to miejsca siedzące (na trybunie krytej znajduje się 1030 krzesełek, a na trybunie otwartej 670),
  • niestety, stadion nie jest wyposażony w oświetlenie.

Historia

Informacje ogólne

W 1947 roku, niedaleko Zakładów Azotowych „Kędzierzyn”, powstał Klub Sportowy Bierawianka. Jego prezesem został Władysław Będowski, a jednym z kluczowych działaczy był Kazimierz Ptak, który był aktywny w klubie przez czterdzieści lat, aż do swojej śmierci. Niebawem Bierawianka zmieniła nazwę na Unię Kędzierzyn, a prezesem mianowano Ignacego Lisa, dyrektora Zakładów Azotowych. Klub ten zintegrował się z rozgrywkami Podokręgu Związku Piłki Nożnej w Prudniku. Istniał również klub przy Zakładach Chemicznych Blachownia, znany początkowo jako Hutnik, a później przekształcony w Unię Blachownia.

Na mocy fuzji z 1 lipca 1968 roku, powstał Międzyzakładowy Klub Sportowy Chemik Kędzierzyn. Nowy klub stał się jednym z największych zespołów kadrowych na Śląsku Opolskim. Zmiana nazwy miała miejsce w 1976 roku, kiedy to klub przyjął miano Międzyzakładowego Związkowego Klubu Sportowego Chemik Kędzierzyn-Koźle. Z kolei w 1991 roku jego tytuł skrócono do Klubu Sportowego Chemik Kędzierzyn-Koźle, który niestety zniknął z mapy sportowej w czerwcu 1999 roku.

Historia związana z piłką nożną w Kędzierzynie sięga czasów Uni Kędzierzyn, która w 1953 roku znalazła się wśród dwunastu zespołów ligi międzywojewódzkiej, która była niższa od I i II ligi, skupiając drużyny wrocławskie oraz opolskie. W rozgrywkach tych Unia zagrała 22 mecze, odnosząc 15 zwycięstw, 4 remisy oraz 3 porażki. Jedyną przegraną z Ogniwem Wrocław, kluczowym rywalem do awansu do II ligi, kończyła się wynikiem 0:1. W skład drużyny wchodzili tacy zawodnicy jak: Pyplak Edmund, Guzy Jerzy, Chromik Wojciech oraz wielu innych.

Unia rywalizowała w lidze międzywojewódzkiej do jej rozwiązania w 1956 roku, po czym przeniosła się do ligi okręgowej w Opolu. Od 1968 roku drużynę prowadził Kazimierz Trampisz, reprezentant Polski oraz olimpijczyk z Helsinek w 1952 roku. Chemik powrócił do ligi międzywojewódzkiej po jej reaktywacji, zdobywając jednocześnie historyczny awans do II ligi w debiutanckim sezonie 1976–1977 pod wodzą Henryka Brejzy oraz Jana Szubertowicza.

Włodzimierz Kotowski pełnił funkcję prezesa klubu. Pierwszy mecz w II lidze, który odbył się w Kędzierzynie-Koźlu, skończył się remisem 2:2 przeciwko Stali Stalowa Wola, a pierwszymi strzelcami bramek dla Chemika byli Zbigniew Konkolewski i Jan Kroczek. Niestety, przygoda z II ligą była krótka i trwała tylko jeden sezon. W drużynie można było zobaczyć zawodników z doświadczeniem w pierwszej lidze.

W obliczu spadku do niższej ligi, klub ogłosił upadłość w czerwcu 1999 roku, a jego miejsce zajęła drużyna MEC Sławięcice, która z byłymi graczami Chemika rywalizowała w III lidze, a teraz jako KS Kędzierzyn-Koźle gra w klasie okręgowej. Reaktywacja klubu miała miejsce 26 lipca 2006 roku, a nowym prezesem został Adam Sadłowski. Klub rozpoczął od klasy C, a pod okiem Zbigniewa Wójcika pierwsza drużyna wygrała 14 meczów, 3 razy zremisowała i przegrała jeden czas, co zaowocowało drugim miejscem w ligowej tabeli.

W sezonie 2007/2008 Chemik nadal jasno się prezentował, osiągając drugą lokatę w klasie B, a następnie w sezonach 2008/2009 i 2010/2011 zespołowi udawało się konsekwentnie awansować w ligowej hierarchii do coraz wyższych poziomów rozgrywkowych.

Stadion

Obiekt, który stanowi serce lokalnej społeczności sportowej, to stadion, na którym Chemik Kędzierzyn-Koźle rozgrywa swoje mecze. Położony przy ul. Grunwaldzkiej 71, jest znany jako Kuźniczka.

Ten stadion od zawsze pełnił funkcję głównego miejsca zmagań klubu, stając się jego historyczną siedzibą. Na murawie obiektu odbywają się nie tylko piłkarskie pojedynki, ale również szereg innych wydarzeń sportowych, co czyni go wszechstronnym miejscem dla miłośników różnych dyscyplin.

Sekcje młodzieżowe (juniorzy, trampkarze, szkółka piłkarska)

Klub Chemik Kędzierzyn-Koźle ma w swoim składzie również sekcję juniorów, co widać w ich aktywnym uczestnictwie w rozgrywkach. W sezonie 2007/2008 drużyna ta rywalizowała w klasie A juniorów w okręgu Kędzierzyn-Koźle. Ci młodzi piłkarze odniesli sukces, awansując w sezonie 2008/2009 do opolskiej II ligi juniorów. W tym czasie drużynę prowadził Jan Węgrzyn, czołowy były zawodnik klubu „Stary” Chemik.

W roku 2009 klub zdecydował się na utworzenie sekcji trampkarzy, która aktywnie uczestniczy w rozgrywkach przeznaczonych dla tej grupy wiekowej. Dodatkowo, rozpoczęto program szkółki piłkarskiej, który ma na celu rozwijanie talentów wśród najmłodszych. Kolejnym krokiem w rozwoju klubu było utworzenie sekcji dla maluchów, nazwanej Bambino, na początku 2010 roku, co jeszcze bardziej poszerzyło horyzonty i możliwości dla dzieci pragnących rozpocząć swoją przygodę z futbolem.

Przypisy

  1. Piłkarskie początki, „Trybuna Kędzierzyńskich Azotów”, str. 8

Oceń: Chemik Kędzierzyn-Koźle

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:6