Włodzimierz Pucek


Włodzimierz Pucek, urodzony 16 lutego 1946 roku w Koźlu, to postać, której życie i działalność związana była z opozycją demokratyczną w okresie PRL. Przez swoje zaangażowanie w walkę o wolność i demokratyczne wartości, uzyskał niezwykłe uznanie jako działacz społeczny.

W późniejszym etapie swojego życia, Pucek pełnił funkcję radnego Sejmiku Województwa Opolskiego, reprezentując środowisko Akcji Wyborczej Solidarność (AWS). Jego praca w tej roli miała na celu służenie lokalnej społeczności oraz promowanie inicjatyw wspierających rozwój regionu.

Oprócz tego, był również członkiem rady nadzorczej Opolskiej Kasy Chorych, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy zdrowia publicznego i opieki medycznej w regionie. Niestety, zmarł 20 lutego 2000 roku w Prudniku, pozostawiając po sobie ślad jako osoba, która walczyła o lepszą przyszłość dla swojej społeczności.

Życiorys

Włodzimierz Pucek był absolwentem Technikum Kolejowego w Gliwicach. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się 8 listopada 1963 roku, kiedy to podjął pracę w Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, gdzie pełnił funkcję stolarza. Wkrótce po rozpoczęciu pracy, w obliczu wybuchu strajku we „Frotexie” 6 września 1980 roku, został przewodniczącym komitetu strajkowego.

W listopadzie 1980 roku Pucek objął stanowisko wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Ziemi Prudnickiej. Jego zaangażowanie w ruch społeczny nie zakończyło się na tym — w przyszłości również pełnił rolę przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „S” ZPB „Frotex”. W kwietniu 1981 roku podjął ważną decyzję, rezygnując z członkostwa w PZPR, co było aktem krytyki wobec porozumienia, które miało miejsce pomiędzy władzami związku a władzami partyjnymi w dniu 30 marca 1981.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, Pucek został internowany w Ośrodku odosobnienia, gdzie przebywał w miejscowościach takich jak Opole, Nysa oraz Grodków. Po kilku latach, w grudniu 1983 roku, wszedł w rolę inicjatora przypomnienia działalności NSZZ „Solidarność”, z okazji poświęcenia sztandaru zakładowego koła honorowych dawców krwi w ZPB „Frotex”.

Pucek zmarł 20 lutego 2000 roku na skutek zawału mięśnia sercowego. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz komunalny w Prudniku.

Przypisy

  1. WoltersW. Kluwer WoltersW., Nadanie odznaczeń. [online], OpenLEX [dostęp 12.02.2020 r.]
  2. Solidarność – Wspomnijmy tych, którzy odeszli.
  3. Zmarł radny wojewódzki, „gazetapl” [dostęp 26.08.2018 r.]
  4. a b c d KrzysztofK. Strauchmann KrzysztofK., Wielka księga opozycji na pograniczu: władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945–1989, ZbigniewZ. Bereszyński, RadosławR. Roszkowski (red.) [online], powiat prudnicki, 2014 [dostęp 24.05.2018 r.]
  5. Zbigniew Bereszyński NSZZ „Solidarność” Region Śląsk Opolski, w NSZZ „Solidarność”. Tom 6. Polska południowa, wyd. IPN, Warszawa 2010, s. 582
  6. Zbigniew Bereszyński NSZZ „Solidarność” Region Śląsk Opolski, w NSZZ „Solidarność”. Tom 6. Polska południowa, wyd. IPN, Warszawa 2010, s. 592
  7. Zbigniew Bereszyński NSZZ „Solidarność” Region Śląsk Opolski, w NSZZ „Solidarność”. Tom 6. Polska południowa, wyd. IPN, Warszawa 2010, s. 639

Oceń: Włodzimierz Pucek

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:22