Mirosław Stanisław Wróbel, urodzony 18 lipca 1966 roku w Kędzierzynie-Koźlu, jest wybitną postacią w polskim Kościele katolickim. Pełni on wiele funkcji duchownych i akademickich, będąc kanonikiem honorowym oraz członkiem rady kapłańskiej i Rady Konsultorów archidiecezji lubelskiej.
Wróbel ma także znaczący dorobek naukowy. Jest profesorem nauk teologicznych i tłumaczem Biblii Aramejskiej. Jako profesor zwyczajny pracuje w Instytucie Nauk Biblijnych na Katedrze Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie jego prace badawcze koncentrują się na zagadnieniach związanych z tekstami religijnymi.
Życiorys
W kwietniu 1991 roku Mirosław Wróbel zakończył swoje magisterskie studia, które obejmowały filozofię oraz teologię, w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL). Jego praca magisterska nosiła tytuł *Noogeneza w twórczości Juliusza Słowackiego* i powstała pod opieką ks. prof. dra hab. Czesława Stanisława Bartnika. Dnia 18 maja 1991 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W roku 1994 uzyskał licencjat z teologii biblijnej w KUL, a cztery lata później zdobył licencjat z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.
Dr Wróbel obronił doktorat w 1999 roku, koncentrując się na teologii biblijnej, prezentując pracę pod tytułem *Aposynagōgos – ekskomunika judeochrześcijan z synagogi* (J 9:22; 12:42; 16:2), kierując się wskazówkami prof. dra hab. Hugolina Langkammera. W 2003 roku udoskonalił swoje kwalifikacje naukowe, uzyskując doktorat z nauk biblijnych na École Biblique w Jerozolimie, z pracą zatytułowaną *Who are the father and his children in Jn 8:44? The literary, historical and theological analysis of Jn 8:44 and its context*, pod kierunkiem prof. Luca Devillersa. W 2005 roku habilitował się na podstawie rozprawy pt. *Antyjudaizm a Ewangelia według św. Jana. Nowe spojrzenie na relację czwartej Ewangelii do judaizmu*.
2 kwietnia 2015 r. Wróbel został uhonorowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytułem profesora nauk teologicznych. Specjalizuje się w biblistyce, a w szczególności w badaniu literatury targumicznej oraz rabinicznej. Od 2006 roku sprawuje funkcję kierownika Katedry Literatury Międzytestamentalnej i Nauk Pomocniczych Biblistyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL.
W 2014 roku wydał w Wydawnictwie „Gaudium” swoje tłumaczenie Księgi Rodzaju z Targum Jeruszalmi II pt. *Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Księga Rodzaju*. Jest to pierwszy tom serii *Biblia Aramejska*, która obejmuje tłumaczenia oraz krytyczne wydania Targum Neofiti. Pracując w zespole, współprzewodniczy przygotowaniom pytań egzaminacyjnych na Ogólnopolski Konkurs Biblijny oraz komisji egzaminacyjnej w trakcie finału tegoż konkursu. Od 2003 roku jest również licencjonowanym przewodnikiem po ziemiach biblijnych, w tym Izraelu, Egipcie, Jordanii, Turcji oraz Grecji.
Dnia 7 marca 2016 r., podczas promocji drugiego tomu *Biblii Aramejskiej*, został uhonorowany Medalem Prezydenta Miasta Lublina. Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, w uzasadnieniu dla przyznania nagrody powiedział: „Czuję się zobowiązany do tego, żeby dziękować i honorować wybitne postaci naszego miasta i naszych uniwersytetów, w uznaniu za wybitny dorobek naukowy, wieloletnią pracę dydaktyczną, jak i pełną zaangażowania pracę duszpasterską. Chciałbym ten medal przekazać, jako wyraz szacunku od mieszkańców Lublina.”
W dniu 11 października 2021 r. Mirosław Wróbel został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki.
Przypisy
- Odznaczenia państwowe dla pracowników KUL [online], www.kul.pl [dostęp 21.12.2021 r.]
- a b c Orygenes - Ks. prof. dr hab. Mirosław S. Wróbel dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnych na KUL-u. [dostęp 29.06.2017 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 12.07.2017 r.]
- KUL - Medal Prezydenta Lublina dla ks. prof. Mirosława S. Wróbla. [dostęp 29.06.2017 r.]
- KUL - Pracownicy - ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel. [dostęp 29.06.2017 r.]
- a b Wydział Teologii - Ks. prof. dr hab. Mirosław Stanisław Wróbel. [dostęp 29.06.2017 r.]
- archidiecezjalubelska.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Franciszek Kurzaj | Krzysztof Grzywocz | Rudolf PierskałaOceń: Mirosław Wróbel